Książka DIY

Zrób to sam (ang. Do it yourself, w skrócie DIY) – określenie idei związanej z samodzielnym, niekomercyjnym wykonywaniem przez amatorów zwykle na własne potrzeby różnych prac bez pomocy profesjonalistów. Termin został spopularyzowny przez kulturę PUNK, która zachęca do samodzielnego tworzenia muzyki, ubrań, koncertów. Dzięki niej pojawiło się mnóstwo małych wydawnictw w latach ’80 i ’90, które samodzielnie nagrywały muzykę czy robiły ręcznie koszulki. Termin ten obecnie wraca do łask – chyba wszyscy już zrozumieliśmy, że nie trzeba być ekspertem ani profesjonalistą żeby TWORZYĆ.

Do tego was dzisiaj zachęcam.

Jak zrobić książkę – nie chodzi mi jednak o jej napisanie, lecz o zrobienie książki fizycznie – razem z okładką. Wnętrzem książki może być wasz tekst – wiersze, pamiętnik, reportaż, ale może też być pusta i służyć jako notes bądź szkicownik.

Co nam będzie potrzebne:

MATERIAŁY:

-tektura 20×35
-kartki A4
-papier dekoracyjny wielkości 20×40
-kolorowy filc

Narzędzia:

-kleje (w sztyfcie i Magic w tubce lub inny klej do filcu)
-nożyczki
-igła z nitką
-linijka

INSTRUKCJA KROK PO KROKU:

  1. Rysujemy linię w połowie tektury i delikatnie nacinamy dokładnie po linii. Zginamy tekturę na pół. To będzie baza naszej okładki.
  2. Docinamy papier dekoracyjny do wymiaru rozłożonej tektury. Dłuższy bok powinien być kilka centymetrów dłuższy od tektury. Składamy tekturkę i przyklejamy klejem w sztyfcie najpierw przód a następnie tył, w taki sposób aby krawędzie były równo, a na grzbiecie pojawiło się trochę „luzu”.

3. Mamy gotową okładkę. Teraz kolej na wnętrze. Kartki A4 zszywamy w środku, w połowie. Możemy użyć dowolnych kartek. Możemy też wydrukować swój gotowy tekst, jednak najpierw musimy go poskładać w programie do obróbki tekstu, lub samemu go przygotować w zwykłym edytorze. Pamiętajmy aby wtedy pierwsza – zewnętrzna kartka była pusta.

4. Kolejny krok to połączenie wnętrza i okładki:) Przyklejamy pierwszą i ostatnią stronę powstałego ‚zeszytu’ do wewnętrznej okładki. Uważajmy aby przyklejać obydwie części przy OTWARTEJ okładce. Należy dokładnie dopasować środek, ponieważ okładka jest odrobinę większa od kartek.

5. Pozostało ozdabianie! Moja propozycja to ozdoby w stylu starodruku – czyli grzbiet, rogi i klamra. Wykorzystamy jedynie kształt tych elementów.Proponuję użyć filcu, ale można także wykorzystać ekoskórę, dzięki której powstała praca będzie imitować utentyczny starodruk.

Wycinamy elementy jak na zdjęciach poniżej i przyklejamy klejem Magic w tubce lub innym do filcu (może być Wikol). Postarajmy się dopasować kolory filcu do koloru okładki.

W ten sposób stworzyliśmy własną książkę, zeszyt lub notes! Jest elegancka i co najważniejsze NIEPOWTARZALNA:)

   

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii 4-8 lat, 8-12 lat, Bez kategorii, diy - zrób to sam i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s