Nadeszła zima i dla wielu osób oznacza to spędzanie czasu w domu, ze swoją rodziną. Pochmurna aura, a także smog w większości polskich miast zachęcają raczej do pieczenia ciasteczek, czytania oraz kreatywnych zabaw plastycznych niż do wyjścia na podwórko.
Chciałam wam dzisiaj pokazać jak zrobić samodzielnie kolorową masę solną. Jest to prosta masa o efektownym wyglądzie, doskonała dla dzieci w każdym wieku. Nie potrzeba do niej żadnych specjalistycznych narzędzi ani składników – wystarczy poszperać w kuchni. Na pewno będą potrzebna sól, mąka i barwniki spożywcze – ale jeśli masa jest dla starszych dzieci (mam na myśli, te które masy na pewno nie zjedzą) można spokojnie zastąpić barwniki farbami wodnymi (np. temperami w tubkach). Gotowi? To zaczynamy!
MATERIAŁY:
Składniki na masę:
-mąka
-sól
-woda
-barwniki spożywcze
Dodatkowo:
-koraliki
-patyczki
Narzędzia:
-plastikowe noże
-wałki
-pieczątki
INSTRUKCJA KROK PO KROKU:
1. Rozpuszczamy barwniki spożywcze w wodzie (barwniki spożywcze można kupić w różnej formie, ale te w proszku najłatwiej jest przechowywać i starczają na dłużej). Najlepiej wykonać próbę ile proszku wsypać na ile wody i zrobić jeden kolor zanim zrobi się wszystkie, ponieważ barwniki każdego producenta będą się różnić.
2. Mieszamy w misce tyle samo mąki i soli
3. Wlewamy odrobinę rozrobionego barwnika i ugniatamy ciasto dolewając pomału więcej płynu. Ugniatamy aż masa przestanie lepić się do rąk. Po kolei wyrabiamy wszystkie kolory.
4. Masa bez barwnika będzie mieć kolor kremowy. Po ugnieceniu koloru warto od razu schować go do woreczka, żeby masa nie wyschła nim zrobimy pozostałe.
5. Masa gotowa do użycia! Można z niej lepić jak z plasteliny, ale jest przyjemniejsza w dotyku, bardziej miękka i lepiej się formuje. Dzieci mogą wykorzystać nożyki i inne narzędzia do krojenia. Ulepcie wałki i kulki, nawet 2 letnie dzieci będą zachwycone rozkrajaniem „robaków” na mniejsze kawałki!
6. Można też wykorzystać wałki, wałki z wzorami lub pieczątki do odbijania w masie. Warto przygotować dzieciom narzędzia, a następnie dyskretnie się wycofać. Niech same popuszczą wodze wyobraźni i zrobią coś niesamowitego! Masa solna ma to do siebie, że rozwija małą motorykę, reguluje napięcie w dłoniach i rozwija pomysłowość poprzez samo ugniatanie jej, łączenie, dzielenie. Niech zabawa będzie procesem twórczym, niezmierzającym w żadnym kierunku. Jest to niezwykle istotne dla małych twórców. Zamiast robić skończone „dzieło” pozwólcie sobie po prostu na spędzenie wspólnie czasu i eksperymenty z materią.
7. Możecie do pracy dołączyć koraliki i patyczki – (jeśli obawiacie się ich zjedzenia – użyjcie fasoli, grochu i innych nasion).
Masa solna to materiał doskonały dla dzieci w każdym wieku. Można ją ugniatać, a można też robić z niej efektowne ozdoby lub rzeźbić jak w glinie. Aby zachować ją na dłużej można zamrozić w woreczku (niezamrożoną można przechowywać maks 1 tydzień, potem rozłazi się i lepi do wszystkiego).
Aby wykonane dzieła utwardzić polecam suszenie na kaloryferze przez kilka dni lub suszenie w piekarniku. Pieczenie niestety powoduje, że kolory bledną.
Życzę dobrej zabawy małym i dużym!
Ewa Małkiewicz
Pingback: Terapia zajęciowa – współpraca z Fundacją Fiona | Poznań
Pingback: Wyjazdowe warsztaty w Poznańskiej Fionie | Wrocław